Tillbaka

Bodil Strandström

Bodil Strandström erbjuder föreläsningar och workshops om språkets betydelse och kommunikation. Språket vi använder påverkar hur vi upplever verkligheten vi lever i. Det kan lägga grunden för vilka känslor du upplever, hur du upplever meningsfullheten i ditt liv, hur ditt mindset ser ut osv. Språket påverkar också relationerna till andra människor, t.ex. inom familjen, mellan vänner osv. Språket är viktigt för vårt psykiska och sociala välmående.

Bodil jobbar för tillfället som psykiatrisk sjukskötare i Ingå, men har även privatmottagning som terapeut och arbetshandledare. Hon har studerat till lösningsinriktad psykoterapeut (University of Western England 2018), är NLP Practitioner (master practitioner utbildning våren 2023). Hon har tidigare jobbat som polis (2000-2014), från 2014 framåt inom psykiatri (ungdoms- och akut), och inom missbrukarvården. Hon har också jobbat med förebyggande missbrukarvård.

Bodil föreläser i södra Finland och på distans.

Kontaktuppgifter:
bstrandstrom@gmail.com
040 555 4912