dav
Tillbaka

Gårdstalko på dagis i Pargas

Talko & Jippo – tidigare har det ordnats ett jippo för alla familjer på våren med en morsdagstårta som huvudvinst. Det här verksamhetsåret valde vi att ordna ett höstjippo istället som började med ett gårdstalko för föräldrarna, då vi under våren hade fått en lekstuga inskaffad till gården. Det målades invändigt i lekstugan samt staket och bilringar, byggdes käpphäststall och fotbollsmål samt fixades i odlingslådorna. Efter talkot kom barnen och föräldrar för att umgås. Ponnyridning för barnen. Lotteri. Samt ett litet café med korv, kaffe, dricka och bakverk till salu. Vi har tänkt att det får bli ett höstjippo i fortsättningen också då de nya familjerna nu kunde bekanta sig med både gården och de övriga familjerna.


Förädraföreningen vid Fyrklövern
Madicken Sundblom – ordförande (januari 2019)