Tillbaka

Vårloppet i Nykarleby


Vi från Normens och Skogsparkens hem och skola förening vill tipsa om “Vårloppet”.
Varje år i slutet av april ordnar vi “Vårloppet” för åk. f-6, en vardagskväll på skolområdet. Barnen springer/går så många varv runt en bana på ca 300 m som de hinner på 20 minuter. Eller så går man en tipspromenad med frågesport. Före Vårloppet har alla som vill delta fått samla in sponsorering, antingen per varv eller så en fast summa. Efter utfört lopp får alla barn en välförtjänt varm korv och trip samt en lotterilapp så att de får delta i lotteriet. Alla föräldrar, syskon, mor- och farföräldrar som agerat publik o påhejare har också möjlighet att köpa korv o delta i lotteriet. Under hela kvällen spelar vi musik och har en speaker som med jämna mellanrum informerar och heja o höjer stämningen. Uppslutningen brukar vara mycket god och humöret på topp, dessutom brukar evenemanget ge en rejäl slant till hem och skola kassan. Vårloppet är faktiskt vår bästa inkomstkälla o brukar räcka till både simhalls- och teaterbussar. Vårloppet är dessutom ett samarbete med finska skolan, Metsäkulman koulu som finns på samma skolområde, deras o vår förening genomför loppet tillsammans, vilket har varit uppskattat av samtliga.

Camilla Juthbacka ordf. för Normens och Skogsparkens hem och skola förening