29.10 Ny ordförande i föreningen?

| Publicerad 28 okt, 2021

Grattis! Du har säkert många frågor och mycket nytt på gång. Vi inbjuder dig till ett Föreningsfika 17.11 kl.18-19.30 under vilket vi går igenom grunder i föreningskunskap och svarar på frågor om verksamhet i en föräldraförening. Anmäl dig till evenemanget via vår evenemangskalender.

Kom ihåg att uppdatera föreningens information till förbundet då er förening har en ny ordförande eller sekreterare. Då når förbundets information i framtiden rätt personer!

Patent- och registerstyrelsen PRH behöver en separat anmälan då föreningen har nya namntecknare. Notera att uppdateringen inte automatiskt sker via förbundet, utan föreningen skall uppdatera sina uppgifter på egen hand.

Ifall du är på Facebook så kan skicka en begäran att komma med i den privata FB-gruppen “Ordförande för föräldraföreningar”. I den delar ordförande tips och erfarenheter med varandra och det finns möjlighet att ställa frågor om stort och smått i föreningslivet.