Tillbaka

Solf OCR Kids


Evenemanget som Solf Hem och skola r.f. vill sprida som idé till andra
föräldraföreningar är Solf OCR Kids.

Solf OCR Kids är ett hinderbanelopp, OCR-lopp (Obstacle Course Race).
Syftet bakom denna idé var att vi ville ge Solfbarnen chansen att testa på
en verkligt rolig motionsform där de får vara ute i friska luften, röra på sig
ordentligt och utmana sig i att klara olika spännande hinder. En del hinder
ska vara så pass krävande att barnen kanske behöver samarbeta för att klara dem. I Österbotten hade det inte ordnats någonting liknande för barn när vi hade vårt första lopp hösten 2017, så ingen visste riktigt vad som väntade, inte ens vi själva.


Årets evenemang gick av stapeln vid Solf sportstugas spånbana 1 september 2018. Förberedelserna inför loppet hade pågått länge med noggrann planering och tillverkning av 27 varierande hinder. Veckan före
evenemanget började hinder köras ut till spånbanan och byggas på plats längs ca 4 km av spånbanan. På tävlingsområdet ordnades det också med lotteri, servering av kaffe och våfflor, käpphästsridning, brandbilsdemonstration samt tomat- och popcornsutdelning till alla deltagare.

Detta år bjöd vi även in de närmsta grannskolorna Sundom och Tölby-Vikby till vårt OCR-lopp eftersom vi gärna ser att barnen lär känna andra barn i våra grannbyar. Samtidigt ville vi försöka skapa ett samarbete med våra grannföreningar så att våra barn eventuellt kanske kunde få delta i deras evenemang framöver.


Sammanlagt ställde sig närmare 200 barn från alla sex årskurser på startlinjen den dagen. Barnen startade i grupper på 4-7 barn där alla var jämnåriga. Utspridda i skogen och på tävlingsområdet hade vi ca 50 frivilliga funktionärer som visade barnen hur de tryggt skulle erövra de hinder de stötte på runt banan. Alla barnen sprang samma sträcka på ca 4 km och de fick hjälpas åt över hindren så mycket de ville. Som ni ser på bilderna i filmerna hjälpte även funktionärerna till så att alla skulle klara hindren på något sätt. Barnen fick välja om de ville ta tid eller inte, men vi satte ingen fokus på vem som hade bästa tiden i mål – alla fick en fin medalj när de passerade mållinjen.

Att se barnen slita och kämpa tillsammans, ömsom med glada miner och ömsom med tungan koncentrerat rätt i mun, ger oss bekräftelse på att vi bjuder på en bra grej. Alla är välkomna och du behöver inte träna nåt speciellt för att klara av detta lopp. Visst är det en hel del jobb bakom ett sånt här evenemang, men aldrig har talkoandan varit så stark som då vi ordnat detta lopp. Både inom föreningen och bland de frivilliga Solfföräldrarna har vi byggt upp en otroligt fin sammanhållning som också sprider sig bland våra barn när de ser hur vi föräldrar umgås och har roligt tillsammans.

När årets OCR-lopp väl var över fick vi även oerhört fin och rörande respons av föräldrar från alla byar: “Vilken tävling!” “Wow, vad ni har satsat!” “Min flicka tyckte det var den bästa tävling hon någonsin varit
på!” “Oj, så roligt att barnen får vara med om något sånt här evenemang!” Med de värmande orden har vi nu i december bildat nästa års tävlingsledning och planeringen kommer att inledas inom kort. För nästa år
ska det bli lite häftigare och lite tuffare…


Hoppas att nån förening tycker att vårt OCR-lopp ser lockande ut och nappar på vår idé. Så, kavla upp ärmarna och börja planera ert eget OCR-lopp. Vi i Solf Hem och Skola r.f. lovar er att ni kommer att vara
oerhört nöjda efteråt!


Rolle Träskelin, ordförande i Solf Hem och Skola r.f.
Här finns några olika Youtube-klipp från vårt evenemang:


Solf OCR Kids 2018

Solf OCR Kids

Banbeskrivning av Solf OCR Kids