dav
Tillbaka

Småbarn växer - Loppis på dagis

Under de senaste året har Föräldraföreningen vid Fyrklöverns dagis i Pargas bland annat ordnat: Barnprylsloppis – Försäljarna betalar en avgift samt hämtar sina varor märkta med ett försäljningsnummer och pris. Sedan ordnar Föräldraföreningen upp kläderna i storleksordning samt övriga varor på sina utsatta platser samt sköter försäljningen. Evenemanget ordnades ifjol för första gången i februari och i år kommer vi att ordna det igen då det var ett lyckat koncept.

Talko & Jippo – tidigare har det ordnats ett jippo för alla familjer på våren med en morsdagstårta som huvudvinst. Det här verksamhetsåret valde vi att ordna ett höstjippo istället som började med ett gårdstalko för föräldrarna, då vi under våren hade fått en lekstuga inskaffad till gården. Det målades invändigt i lekstugan samt staket och bilringar, byggdes käpphäststall och fotbollsmål samt fixades i odlingslådorna. Efter talkot kom barnen och föräldrar för att umgås. Ponnyridning för barnen. Lotteri. Samt ett litet café med korv, kaffe, dricka och bakverk till salu. Vi har tänkt att det får bli ett höstjippo i fortsättningen också då de nya familjerna nu kunde bekanta sig med både gården och de övriga familjerna.

Skrivet av föreningens ordförande Madicken Sundblom i januari 2019