Tillbaka

Skidspåret i Såka, Karleby

Mera talko åt folket! Det är vår ide!

I Såka, Karleby, har det funnits en hem-och skolaförening sedan 2013. Föreningen har varit väldigt aktiv redan från start, med ett stort skolgårdsprojekt som första utmaning. Hela den gamla skolgården är nyplanerad och eleverna själva har fått vara med och önska hur den skulle se ut och vad som skall finnas. Läsnätter och utekvällar med lek och bespisning är andra saker föreningen har ordnat. En av de senaste projekten har varit att iordningställa en mysig läshörna åt eleverna,där största delen av renoveringen blev gjord med talkokraft av styrelsen och frivilliga föräldrar.  Med hjälp av vår egen Facebook-sida berättar vi vad som är på gång, och försöker aktivera föräldrar att komma med på olika talkon.

En stor utmaning ramlade i våra famnar 2017, då den förenings om dittills kört upp skidspår åt skolelever och resten av byn, upphörde att existera. Vi fick frågan om vi var beredda att överta ansvaret, och eftersom vi anser det mycket viktigt att barnen (och resten av byn, barnfamiljer) ska få skida, sade vi ja. Skidspåret dras nu upp av en grupp frivilliga pappor, och den snörika vintern i fjol gav många talkotimmar åt Pistvakt-gruppen. Varje höst ska nu ordnas en talko-vandring för alla familjerna, för att förbereda spåret för vintern. 

Mvh, Såka Hem och skola rf/ sekreterare Åsa Björk (i januari 2019)