Tillbaka

Skräbböle Hem och Skola sponsorerar lusschampo

…vet att det kanske inte är den sortens exempel ni är ute efter, men vill ändå lyfta upp Skräbböle HoS i vår byskola här i Pargas för att: skolan(s elever) har drabbats av löss i flera klasser. Samma dag som vi fick Wilma meddelanden om detta, samt instruktioner / uppmaningar för att kolla/sköta barnen och handla luskam och medel på apoteket… så kom det på kvällen också ett meddelande från HoS att om någon har det kärvt ekonomiskt så har HoS ordnat ett system att man med omedelbar verkan kan gå till apoteket där personalen hjälper välja vilket som/hur mycket medel man nu behöver till familjen, och så behöver man bara säga vid kassan ”Hem och skola” vilket diskret gör att betalningen sköts av HoS!

Jag tycker att det är ett alldeles fantastiskt initiativ, och skött på ett utmärkt finkänsligt sätt. Tror tröskeln skulle vara hög(re) om man ex skulle vara tvungen att meddela läraren eller ens nån vid HoS… på detta vis går det att sköta smidigt. Och alla barn kan behandlas. Det vinner alla på.

Att sånt. ❤️ Hälsar en klassförälder i skolan.