Tillbaka

Klubbverksamhet i Minerva i Hfors

Såhär skrev Linn Hongell som är föreningens ordförande i januari 2019:

Här kommer vårt bidrag från Minerva Hem och skola r.f. Vi är en liten skola i huvudstadsregionen och har ca 160 elever men i vårt skolhus fungerar även förskola ca 30 barn och idag dagiset Apollo ca 30 barn. Vi har från hösten valt att alla hör under vår Hem och Skola och det gör oss aningen unika, vi har barn från 0-13 år i vår förening.

Trots att vi är en liten skola har vi ett stort engagemang med aktiva föräldrar och en aktiv styrelse. Minerva hem och skola driver klubbverksamhet i skolan under 5 dagar i veckan och sammanlagt 8 grupper i år. Vi vill ge alla elever en möjlighet till meningsfull eftermiddagsverksamhet till ett rimligt pris. I huvudstadsregionen är hobbyer ofta dyra och vi vill erbjuda hobbyer för 20euro/termin/klubb varje vecka under skolterminen. I år erbjuder vi sportklubb, datakodning, serieteckning och spanska. Datakodningen går i 4 grupper under 2 dagar för att den är så populär. Under åren har vi även haft konstklubb, engelskaklubb, finskaklubb, capoeira och teaterklubb. I höstas var skolan ännu utlokaliserad till paviljonger vid  Sandudds badstrand men trots detta har vi kunnat driva klubbverksamhet. Vi riktar klubbarna främst till åk 3-6 som inter erbjuds eftis eftersom deras ensamtid på eftermiddagen blir lång.