Tillbaka

Grillfest för de nya sjuornas familjer i Esbo

Fredrika Hämelin som är ordförande i Storängens föräldraförening i Esbo presenterade tanken såhär i januari 2019:

Ordna grillfest för de nya 7-orna. Festen ordnas inom de två första veckorna efter att skolan börjat och in bjuds 7-orna med familjer samt lärare i skolan. Även skolans vänelever är med på festen och ordnar smått program för 7-orna, ss lekar där man lär känna varandra. Syftet med evenemanget är att elever-föräldrar-lärare skall lära känna varandra. Föräldraföreningen står för arrangemangen och en inbjudan till detta delas ut redan på 7-ornas föräldramöte under föregående vår. Vi brukar bjuda på grillad korv och dipgrönsaker.  Kvällen har varit mycket omtyckt av alla deltagare. Även andra skolar har nappat på idén och ordnat motsvarande evenemang i egna skolor