Tillbaka

Läsnatt i Stenbackens skola i Närpes

Daniel Hellman är ordförande för Stenbackens Hem och Skola i Närpes:

På vårvintern ordnar vi för 3:e året i rad en “Läsnatt”. Det går ut på att vi i samarbete med stadens bibliotek, och en lokal bokhandlare ordnar program kring böcker och läsning. Programmet går ut på att eleverna och vårdnadshavare checkar in på skolan en fredag kväll i februari och har med liggunderlag och sovsäck samt pannlampa. Man får då efter att biblioteket och bokhandlaren haft sina program före 21:00 själv läsa med pannlampan hur länge man vill. Det är telefonf/pad förbud så inga elektroniska apparater finns med. Förstås finns telefon ifall man behöver för nödfall eller annat. På morgonen bjuder vi på frukost och man checkar ut och åker hem. (Skrivet i januari 2019)