Tillbaka

Orka! Orka! Bara lite till!

När den här tidningen når dig har vi upplevt ett år med covid-19, viruset som många av oss känner som ”den där hemska coronan”.

Distansundervisningen i skolorna började i mars 2020. För bara några månader sedan var vi nära nya undantagsförhållanden. Det är munskydd som gäller på lektionerna och i slutet av januari övervägde myndigheterna igen skola för alla på distans.

Också trötta vuxna kan ge trygghet. Föräldrar förklarar, mormor eller farfar hjälper till. I närheten finns andra vårdnadshavare. Hela samhället reagerar.

Jag kan inte låta bli att fundera på effekten som isolering har på de små. Kompiskretsen minskar, skoldansen uteblir och det blir ingen klassresa. Kanske inte ens ett teaterbesök. Också vi föräldrar anpassar oss till distans­träffar. När har du senast varit på ett föräldramöte och träffat andra männi­skor i klassrummet?

I det här numret tar vi en titt på det tunga året som gått. Förhoppningsvis är det snart över, bildligt och på riktigt.

Glöm inte att lyssna på den nya Hem och Skola-podden Vårdnads­havarens förklaring. I dagarna publiceras ett nytt avsnitt som handlar om mobbning.

Tommy Pohjola

Tidningen Hem och Skola 1/2021