Tillbaka

2.9 Massiv bokdonation till skolor


I höst har 24 gymnasier fått ett bokpaket från Hem och Skola som innehåller totalt 630 böcker. Paketen innehåller böcker som finansierats av Lisi Wahls stiftelse för studieunderstöd. Gymnasieläraren har fått välja mellan tio olika boktitlar och klart mest efterfrågad var Axel Åhmans bok Klein.

För högstadiernas del var höstens stora favorit den nya boken Zoo#3 Kärlek plz, som skrivits av Kaj Korkea-aho och Ted Forsström. Modersmålslärarna i 43 olika skolor har haft glädjen att öppna Hem och Skolas paket med klassuppsättningar i början av höstterminen. Totalt är det frågan om 1220 böcker som Lisi Wahls stiftelse för studieunderstöd beviljat grundskolans klasser 7-9 som stipendium.

Böckerna gymnasielärarna kunde välja mellan var:
Klein, Axel Åhman MEST POPULÄR
Sebbe sa nej, Niklas Christoffer
Silver, Hanna Ylöstalo
Bombträdgården, Mia Frank
Sommarboken, Tove Jansson
Under isen, Karin Collins
Planet FunFun, Johannes Ekholm
Dammen brister
Pojken som följer sin skugga, Kadir Meral
Det lungsjuka huset, Mathilda Gyllenberg

Bokutvalet för modersmålslärare i åk 7-9:
Zoo!#3 Kärlek plz, Kaj Korkea-aho & Ted Forsström MEST POPULÄR
Pojken i graven, Camilla Lagerqvist
Lita på mig, Monica Vikström-Jokela
Glasvaggan, Henna Johansdotter
Välj mig, Christina Lindström
Mellan oss, Sandra Beijer
Farlig midsommar, Tove Jansson
Bergsklätttraren, Karin Erlandsson
Allt att vinna, Wilma Möller
Mannen som steg ur havet, Lars Strang

Mera information ger Hem och Skolas verksamhetsledare Micaela Romantschuk 050-336 20 16