Tillbaka

17.1 Fisdikter och hästskräck i årets bokpaket till åk 1

Sammanlagt 150 bokpaket skickas iväg till förstaklasser i Svenskfinland i januari 2020. Bokpaketet innehåller tio nya barnböcker särskilt utvalda för läsare i ettan tillsammans med ett tillhörande pedagogiskt material. Inspirationsmaterialet ska främja läsintresset bland skoleleverna och locka till fördjupning med diskussionsfrågor och kreativa ordkonstuppgifter. Böckerna och materialet är finansierade av Lisi Wahls stiftelse för studieunderstöd och delas ut av Förbundet Hem och Skola i samarbete med Sydkustens ordkonstskola som står för bokurvalet och inspirationsmaterialet.


Bokpaketet är ett årligt stipendium som klasslärare har möjlighet att ansöka om turvis till årskurs ett och årskurs fem. I årets paket ingår fem nya finlandssvenska böcker och fem svenska eller översatta böcker med teman som vänskap, pruttar, stadspromenader och hjältemod.
– Jag hoppas att varje elev i ettan hittar åtminstone en bok i paketet som väcker lässug, säger Maja Ottelin, planerare på Sydkustens ordkonstskola.
Det tillhörande inspirationsmaterialet är ett häfte på 20 sidor med tips på hur man kan fördjupa läsupplevelsen genom inlevelseövningar och eget skapande utgående från böcker. I årets material ger också de finlandssvenska läsambassadörerna Henrika Andersson och Amanda Audas-Kass sina bästa tips för att komma i lässtämning och varför det är så roligt att lära sig läsa.
– Att kunna läsa själv är som att ha en nyckel som kan öppna alla dörrar, säger Amanda Audas-Kass.


Bokpaketet har tonvikt på nya finlandssvenska barnböcker men innehåller också populära svenska och översatta böcker. Önskemålet är att läraren också involverar föräldrarna i processen att stöda sitt barns läsintresse i samarbete med skolan.


Det pedagogiska materialet hittas här.


De här böckerna ingår i bokpaketet till åk 1 år 2020:
Nagu-nalle och kastasdjuren Henrika Andersson & Christel Rönns (Förlaget M 2019)
Vesta-Linnéa och vännerna Tove Appelgren & Salla Savolainen (Förlaget M 2019)
Fisens liv Malin Klingenberg & Sanna Mander (Schildts & Söderströms 2019)
Rassel prassel strössel Hanna Lundström & Maija Hurme (Schildts & Söderströms 2019)
Ett himla tjat om hästar Peppe Öhman & Louise Winblad (Schildts & Söderströms 2019)
Bråkiga bokstäver Helena Bross & Mati Lepp (Bonnier Carlsen 2018)
Jordens utdöda djur Jens Hansegård & Anders Nyberg (Bonnier Carlsen 2018)
Handbok för superhjältar. Del 1: Handboken Elias Våhlund, Agnes Våhlund (Rabén & Sjögren 2017)
Lasse-Majas detektivbyrå Filmmysteriet Martin Widmark & Helena Willis (Bonnier Carlsen 2019)
Den dag du börjar Jacqueline Woodson & Rafael López, översatt av Karin Berg (Natur & kultur 2019)


Mera information:
Sydkustens ordkonstskola: planerare Maja Ottelin tfn 045-894 4089 maja.ottelin@sydkusten.fi www.ordkonst.fi