Tillbaka

Tips - åtta böcker till barn och unga

Tobias Larsson jobbar som läsinspiratör på Helsingfors Stadsbibliotek och uppmuntrar unga läsare genom att hålla bokprat, delta i olika skolsamarbeten och se till att bokhyllorna ser lockande ut på Richardsgatans bibliotek.BILDERBÖCKER

Abbe börjar skolan
av Cina Friedner och Jennifer Berglund

Skolstarten är redan avklarad för årets förstaklassare men det kommer alltid nya år och nya barn kommer att undra över vad skolstarten innebär. Abbe ska börja skolan om tre dagar och är både förväntansfull och nervös. Storasyster har berättat vitt och brett om hur livet är i en klass och lillebror är orolig för om han ska klara av alla saker som förväntas av honom. Hur blir det förresten med de nya klasskom-pisarna? Och hans bästa kompis? Är de bästa kompisarna också på skolgården? Sakligt och hoppfullt och tar nybörjarens rädslor på allvar.

Freja och huggormen
av Fredrik Sonck och Jenny Lucander

Vid sommarstugans veranda finns en huggorm och det är inte särskilt lyckat då familjen har småbarn. Efter misslyckade försök att fånga ormen tar pappa livet av den och då rasar det för mellanbarnet Freja som aldrig trott att hennes egen pappa kunde göra något så förfär-ligt. Konflikten mellan människa och natur tar sig in i familjen och skakar om förhållandena. Ärligt och inkännande om hur svårt det kan vara att förlåta den som gjort fel och om hur svårt det kan vara för föräldrar att be om förlåtelse på riktigt.6-9 ÅR

Zakir och våren
av Malin Klingenberg och Margareta Sandin

Malin Klingenbergs läseböcker om livet i Södervik är välkända för många lågstadieelever och det var ett smart drag att låta figurerna ur serien även flytta in i den lättlästa hyllan med böcker för barn som befinner sig i olika stadier av att knäcka läskoden. I just den här boken kommer våren och Zakir får fundera på olika sorters vårkänslor. Vad betyder det egentligen att vara kär i någon? Ett klassiskt tema som landar i en lite oväntad och fräsch slutpunkt.


FAKTA

Minecraft: den stora boken med tips och tricks
av Stéphane Pilet

Det händer alltför lätt och alltför ofta att olika typer av skärmar framställs som det största hotet mot boken och barns läsning. Naturligt-vis finns det utmaningar men man kan också låta spelande och litteratur stärka varandra och fungera i samklang. Det finns ett stort antal bra böcker som tar spelandet på allvar, som kan inspirera och avslöja tricks och strategier som gör spelandet ännu bättre. För barn som har hög tröskel att kasta sig in i en bok kan det vara lättare att ta sig an en snygg faktabok om ett ämne som intresserar dem.SERIEALBUM

Ronja Rövardotter: Serieboken av Astrid Lindgren

För några år sedan gjorde den legendariska japanska animationsstudion Ghibli en tv-serie baserad på Astrid Lindgrens berättelse om Ronja Rövardotter, och det hela blev också en tecknad serie i fyra delar. Nu finns hela historien samlad i en samlingsvolym och är ett perfekt sätt att återuppleva berättelsen i en lite lättare form. Replikerna är hämtade rakt ur Astrids original och ger en väldigt Lindgrensk ton även då den visuella världen kan kännas ny för Ronjas fans.9-13 ÅR

Stormskogens hemligheter
av L.D. Lapinski

Den tredje och avslutande boken om Främmande Världar, den minst sagt ovanliga resebyrån som låter sina medlemmar i all hemlighet resa mellan olika delar om multiversum genom att krypa in i olika resväskor med olika kraft och egenskaper. Sedan Flick släpptes in i sällskapet har hon skådat en mängd faror i vitögat men nu väntar den största utmaningen av alla. Utnyttjar fantasygenrens alla möjlig-heter att knuffa på verklighetens väggar men riktar även frågan mot bokens huvudpersoner. Vem är man egentligen, mitt i äventyret? De tre delarna ska läsas i rätt ordning för störst behållning.10-13 ÅR

Min nya vän Håken
av Petrus Dahlin och Peter Bergting

Aris lever ett ensamt liv i en tråkig och färglös betongförort. Skolan går dåligt och mellan lektionerna blir han mobbad. Allt förändras då Aris möter Håken som ser honom, uppmuntrar honom och lovar honom fina saker och ett bättre liv. Håken har bara ett ärende som han vill att Aris ska utföra åt honom först. Vem är Håken egentligen? En kort men rasande skickligt och tätt skriven berättelse där obehaget kommer krypande mellan raderna och där läsaren får stort utrymme att själv tolka det som händer.12 ÅR OCH UPPÅT

Om du lämnar mig här
av David Levithan och Jennifer Niven

En morgon är hon bara borta. Bea har stuckit för gott och lämnat lillebror Ezra kvar hos sin avtrubbade mamma och våldsamma styvfar. Det enda spår Ezra hittar är en hemlig mejladress där syskonen sedan skriver till varandra i hemlighet. Vad fick Bea att ge sig av? Hur ska Ezra klara sig på egen hand? När är det dags att lämna det förflutna bakom sig och bara se framåt? Påträngande men hoppfullt och effektivt berättat enbart genom syskonens korrespondens.