218 femteklasser får Lisi Wahls bokpaket

| Publicerad 25 jan, 2023

Bokpaketet från Lisi Wahls stiftelse för studieunderstöd är en uppskattad gåva i skolklasser varje vinter. I januari 2023 får 218 femteklasser ta emot ett paket med tio böcker utvalda för målgruppen. I paketet ingår romaner, noveller och böcker med fakta och verklighetsbaserade berättelser från både finlandssvenska och svenska utgivare. Med teman som vänskap, ensamhet, skolfrånvaro och spelvärldar hoppas man väcka läslusten hos eleverna.

Sydkustens ordkonstskola har valt böckerna och också gjort ett inspirationsmaterial till böckerna. Inspirationsmaterialet kan användas fritt i undervisningen. Materialet finns på www.ordkonst.fi/bokpaket.


Dessa tio böcker ingår bokpaket

Alla mina katastrofer av Karin Filén
Hundra dagar hemma av Matilda Gyllenberg och Maria Sann (illustratör)
Bilskelettet av Hanna Lundström och Frank A. Unger (illustratör)
Adjutantens hemlighet av Sebastian Nyberg
Skärmhjärnan junior av Anders Hansen och Mats Wänblad
Extrem överlevnad. Berättelser ur verkligheten av David Long, översättning: Ingela Jernberg
En äkta ljugis av Ingrid Olsson eller Totalt bortglömd av Christina Lindström
Gamers Level 1: Dubbelspel av Andreas Palmaer och Jonas Källberg (illustratör)
Kepler 62 Bok ett: Inbjudan av Timo Parvela, Björn Sortland och Pasi Pitkänen (illustratör), översättning: Marjut Hökfelt
Nattkorpen av Johan Rundberg