20.11 ”Vårdnadshavarens förklaring” - ny Podcast

| Publicerad 19 nov, 2020

Förbundet Hem och Skola lanserar podden ”Vårdnadshavarens förklaring” som riktar sig till föräldrar. Tanken är att ta upp olika brännande frågor från skolvärlden, säger redaktör Christian ”Kike” Bertell som är poddvärd tillsammans med förbundets verksamhetsledare Micaela Romantschuk. Till studion inbjuder de sakkunniga som har kunskap och åsikter i poddens aktuella tema.

Först ute är podden ”Vem övervakar skolan”. I avsnittet som hittas via hemochskola.fi/podden deltar rektor Kitta Koli från Winellska skolan och juristen Thomas Sundell från regionförvaltningsverket. ”Vårdnadshavarens förklaring” finns också publicerad på Soundcloud, och kommer även att göras tillgänglig via andra poddplattformar.

Fem avsnitt i podden ”Vårdnadshavarens förklaring” kommer att presenteras under vinterhalvåret. Följande avsnitt, som publiceras i december, är ”Mobbning, tar det aldrig slut?”.

Föräldrar är välkomna att ge feedback och uppslag om vilka teman podden kunde ta upp i framtiden, uppmanar Micaela Romantschuk.

Mera information ger:

Hem och Skolas Verksamhetsledare Micaela Romantschuk tfn 050-336 20 16