Tillbaka

Digital korttidsfasta

Också i det här numret av tidningen har vi flera artiklar om användningen av skärmar. Tjatigt, kanske, men å andra sidan verkar det finnas ett stort behov av att diskutera hur man kan hålla skärmdjävulen i styr. I en artikel vittnar en förälder, som har deltagit i en kväll om spelfostran, om att många föräldrar känner sig maktlösa och vill ha konkreta råd om hur man ska hantera att barnen tillbringar för mycket tid vid en eller flera skärmar.
I Sverige blev ”mobillådan” utsedd till årets julklapp och där har företag insett att det finns en nisch i det skärmfria. Man kan boka in sig på skärmfritt familjeveckoslut på hotell, eller använda en lampa som skiftar färg när familjen ska stänga av wifi:n. Utmaningen för många är hur man ska hitta goda vanor och system så att man inte är en slav under till exempel smarttelefonen. Socialpsykologen Anna Henning föreläser inom ramen för Hem och Skolas nätverk, och hon vill inspirera föräldrar att själva sätta sig in i hur man kan stödja sina barn i den här frågan. Boken 24/6 The Power of Unplugging one day a week, av den amerikanska filmproducenten Tiffany Shlain, handlar om en familj som i många år har firat en ”digital sabbatsdag”. Kanske inte saliggörande, men tanken på en fredag kväll och lördag utan Netflix, sociala medier och nyhetsflöden låter – intressant.

Tidningen Hem och Skola 1/2020. Text Malin Wikström