hemOskola_72dpi_1
Nyheter

21.12 Podden: Var är pappa?

| Publicerad 21 dec, 2020

Vårdnadshavarens förklaring ställer frågan: Var är pappa?

Åtminstone tidigare är det främst mamma som tagit ansvaret för barnen och allt som berör dem, också skolan. Är det så längre? Är det pappa som allt oftare håller kontakten till skolan? Hjälper pappa med läxorna där hemma? Hjälper pappa med alla läxor, eller vissa?

Samtalet leds av redaktör Christian Bertell i sällskap av förbundet Hem och Skolas verksamhetsledare Micaela Romantschuk. Podden besöks av fembarnspappan Anders Adlercreutz, även riksdagsledamot och ordförande i förbundet Hem och Skola, samt Jan Hellgren, trebarnsfar och forskare vid Nationella Centret för Utbildningsutvärdering. Med är också Claus Jerker Lindroos, ordförande i Kullo skolas Hem och Skola-förening, där de haft som mål att också pappor aktiverar sig.

Till podden Vårdnadshavarens förklaring