skärmordkonst2019
Tillbaka

10.1 Femteklasser får mångsidigt bokpaket

Sammanlagt 150 bokpaket skickas iväg till femteklasser i Svenskfinland i januari 2019. Bokpaketet innehåller tio nya barn- och ungdomsböcker särskilt utvalda för läsare i femte klassen samt ett tillhörande pedagogiskt material som ska främja läsintresset bland skoleleverna. Böckerna och materialet har fått finansiering av Lisi Wahls stiftelse för studieunderstöd och delas ut av Förbundet Hem och Skola i samarbete med Sydkustens ordkonstskola.

Bokpaketet är ett årligt stipendium som klasslärare har möjlighet att ansöka om turvis till årskurs ett och årskurs fem. I år är Sydkustens ordkonstskola för andra gången med om att skapa tillhörande arbetsmaterial till böckerna. Tanken är att främja läsintresse och fördjupa läsupplevelsen genom diskussionsfrågor och aktiverande skaparövningar som introduceras i klassen. Arbetsmaterialet ska stimulera till eftertanke, diskussion och eget skapande och skrivande med inspiration i skönlitteraturen.
Bokpaketet har tonvikt på nya finlandssvenska barnböcker men innehåller också populära svenska och översatta böcker. Önskemålet är att läraren också involverar föräldrarna i processen att stöda sitt barns läsintresse i samarbete med skolan.
Det pedagogiska materialet hittas på webbplatsen: https://ordkonst.fi/sv/bestall/bokpaket/

Böckerna som ingår i bokpaketet 2019 är
Lars är LOL
Iben Akerlie (Lilla Piratförlaget 2017)
Skilltwins: The story
Josef El-Zein & Jakob El-Zein (Bonnier Carlsen 2018)
Fågeltämjaren
Karin Erlandsson (Schildts & Söderströms 2018)
Hallonbacken
Eva Frantz (Schildts & Söderströms 2018)
Dagbok för alla mina fans: På hal is
Jeff Kinney (Bonnier Carlsen 2018)
Älgflickan
Malin Klingenberg (Schildts & Söderströms 2018)
Hundarnas historiebok. Finland en del av Sverige
Mauri Kunnas (Förlaget M 2018)
Jadekaninens gryta
Milena Parland (Litorale 2018)
Nattsvart och underbart
Annika Sandelin (Förlaget M 2018)
Egon – hälften Alien
Per Simonsson & Stefan Roos (Lilla Piratförlaget 2018)

Mera information:
Förbundet Hem och Skolas verksamhetsledare Micaela Romantschuk tfn 050-336 20 16
Frågor om det pedagogiska materialet: Sydkustens ordkonstskola, planerare Maja Ottelin tfn 045-894 4089 maja.ottelin@sydkusten.fi