Hem och Skola 50 år

Här kommer vi att samla erfarenheter från tidigare årtionden och goda idéer för kommande år. – Klicka igenom våra 50 år på schemat nedan – då blir texten större!

Text av Pamela Friström, layout Pia Ahlberg

Tips från tidigare år som inspiration för framtiden

Hem och Skola 50 år

Stafettkarnevalen - kaffe för föräldrar

Otaliga föräldrar ställer upp som frivilliga i samband med Stafettkarnevalen och många Hem och Skola-föreningar deltar aktivt i förberedelser och i arrangemangen. Därför är Förbundet på plats på Stafettkarnevalens evenemangstorg och bjuder på kaffe åt föräldrar och busschaufförer. I år är det vårt projekt "Varje förälder" som presenterar sin verksamhet...

Hem och Skola 50 år

Solf OCR Kids

Evenemanget som Solf Hem och skola r.f. vill sprida som idé till andra föräldraföreningar är Solf OCR Kids. Solf OCR Kids är ett hinderbanelopp, OCR-lopp (Obstacle Course Race). Syftet bakom denna idé var att vi ville ge Solfbarnen chansen att testa på en verkligt rolig motionsform där de får vara...

Hem och Skola 50 år

En kvart om dagen

Förbundet Hem och Skola lanserade lästräningsmetoden "En kvart om dagen" 1987 i Finland. Den utvecklades ursprungligen i England och spreds i de nordiska länderna via föräldraorganisationer. Metoden går i korthet ut på att läraren väljer att arbeta med "En kvart om dagen" i sin klass och involverar hemmen så att...

Hem och Skola 50 år

Första maj-jippo i över 50 år

Föreningen Hem och Skola i Kyrkslätt har arrangerat ett första maj-jippo som blivit en institution. Jippot ordnas i skolans utrymmen och hundratals föräldrar engagerar sig på något sätt i arrangemangen. Första maj-jippot är en samlingspunkt för de svenskspråkiga i Kyrkslätt och det lockar också många finskspråkiga barnfamiljer till skolan. Tillställningen...