Tillbaka

Digitalt föreningsfika

Från idé till handling – via uppdrag och vision

Behöver er föräldraförening lite tips och råd för hur ni skriva en verksamhetsplan och göra en budget? Vi vill hjälpa er och hoppas därför att ni hänger med på vårt digitala föreningsfika 1.9.2022 kl. 18-19!

Under kvällen funderar vi på följande frågor:
Vad är föreningens huvudsakliga uppdrag?
Hur omvandlar vi idéer till aktiviteter?
Vem ska vi samarbeta med för att genomföra våra planer?
Hur skriver vi en verksamhetsplan som håller?
Vad ska ingå i en budget för vår förening?

Ni behöver inte ha några svar på dessa frågor för att delta. Tanken är att vi under kvällen delar erfarenheter och att alla får idéer att ta med till sin egen förening. Det hjälper er att sedan att skriva verksamhetsplanen.
Anmäl dig till fikat senast 30.8.2022.