Tidningen Hem & skola har tidigare utkommit under namnet Vi och vår skola. Här hittas artikelarkivet och tidningarna 2004-2010. Nedan kan du läsa nya artiklar från tidningen Hem & skola från 2011-
Det kan kännas pirrigt att börja högstadiet. Speciellt om man kommer från en mindre byskola till en ny stor skola. Inte bara barnet har fjärilar i magen utan också vi föräldrar. Läs mera »
En del dricker aldrig, andra ett par om dagen och några är storkonsumenter av energidrycker. Att man kunde förbjuda försäljningen för barn och unga är helt okej, tycker de flesta.Läs mera »
Låt inte barn och unga dricka energidrycker. Förbundet Hem och Skola har tillsammans med Suomen Vanheimpainliitto tagit initiativ till ett medborgarinitiativ om att förbjuda försäljningen av energidrycker till ungdomar under 16 år.Läs mera »
Eleverna i Finland presterar bäst i Norden enligt Pisa-undersökningarna. Ändå går debatten het bland annat om varför svenskspråkiga elever är ”sämre” än finskspråkiga. Läs mera »
För inte så länge sedan skrek löpsedlarna på eftermiddagstidningarna ut att lärarna står hjälplösa inför bråkiga elever och att de inte har några medel att ta till för att föra dem tillbaka till ordningen.Läs mera »
Att satsa på barn och unga är alltid en lönande affär, det ger garanterat utdelning och är en investering för framtiden, både för den enskilda individen och för samhället. Läs mera »
Läsningen är en av den första stora sakerna vid skolstarten. Därför är det är viktigt att läsövningarna är roliga och känns positiva för barnet.Läs mera »